tel: 22 180 00 41
e-mail:

Zapraszamy na zajęcia

Jesteś tutaj:

gok / aktualności

15 sierpnia 2017 18:00

Dzień Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia w rocznicę Bitwy Warszawskiej. Tego dnia, 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, w której Armia Polska pokonała wojska bolszewickie i ocaliła niedawno odzyskaną niepodległość. Wojsko Polskie dowodzone przez Marszałka Józefa Piłsudskiego odniosło wielkie zwycięstwo nad Armią Czerwoną. Nasi Dziadowie dając przykład największej determinacji i bohaterstwa nad Wisłą, Wieprzem oraz Wkrą zapewnili Ojczyźnie niepodległy byt.

W rocznicę tego dnia, po raz kolejny będziemy wspominać tamten czas, z wielkim szacunkiem i zadumą. Wysiłek zbrojny naszych rodaków stanowi nieodłączną część naszego narodu. W imieniu organizatorów zapraszamy na gminne obchody Święta Wojska Polskiego - 15 sierpnia 2017 r.

Pragniemy aby rocznica Bitwy Warszawskiej kierowała naszą uwagę na to, co w życiu państw i narodów jest najważniejsze i najcenniejsze; na cnoty narodowe, z którymi powinniśmy się utożsamiać i do których dążymy; umiłowanie wolności, suwerenności, honoru i wierności w służbie ojczyzny.

Dzień Wojska Polskiego to święto nie tylko żołnierzy, ale to także święto wszystkich Polaków. Święto narodu mogącego żyć w bezpiecznych granicach, posiadającego silną pozycję międzynarodową. Pamiętajmy, aby wspólnie dbać o takie wartości jak patriotyzm, czy wolność.

Zapraszamy do wspólnego przeżywania oraz do współtowarzyszenia uroczystych obchodów Święta Wojska Polskiego.

Uroczystość rozpocznie Msza Święta w Kościele pw. Św. Wojciecha w Wiązownie o godz. 18:00. Bezpośrednio po Mszy Świętej wystąpi Chór Mienia River, który pod kierownictwem Anny Waligóry – Tarnowskiej przygotował Koncert patriotyczny.

Złożone zostaną także wieńce na pobliskim cmentarzu.

Uroczystości towarzyszyć będzie wystawa plenerowa „Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich”.

Wystawa autorstwa Justyny Polakowskiej oparta jest na tekstach poetyckich stworzonych w okopach oraz wspomnień piłsudczyków.

W utworach tych znajdujemy nadzieje związane z wyzwoleniem Polski, ale i dopadające żołnierzy zwątpienie. Poetycka apoteoza Ojczyzny staje obok prozy koszarowego życia zniechęcającego niedostatkami. Motywacja do walki miesza się z żalem za utraconą młodością z jej radosnymi przywilejami.

W poezji i prozie legionistów czytamy o bliskości śmierci, z którą żołnierze radzili sobie na różne sposoby – przypominaniem sensu poświęcenia, albo ucieczką w drwinę, żart.

Ilustracją utworów poetyckich i wspomnieniowych są archiwalne fotografie scen z życia legionistów.

 

28.03.2024
<< >>
× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.