tel: 22 780 41 79
e-mail:

Jesteś tutaj:

gok / aktualności

15 sierpnia 2018 16:00 - 20:00

Dzień Wojska Polskiego

Szanowni Państwo,

w szczególnym roku 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości zapraszamy na Gminne obchody Święta Wojska Polskiego, które odbędą się 15 sierpnia br., w Wiązownie w Kościele pw. Św. Wojciecha oraz w Gminnym Ośrodku Kultury.

 

Uroczystości przebiegać będą według następującego programu:

Część I

Wystawa oraz spotkanie w ramach programu Nieskończenie Niepodległa w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury.

16:00 – 17:50 Przedstawienie Ośrodka KARTA. Prezentacja programu Nieskończenie Niepodległa oraz idei archiwistyki społecznej. Oprowadzenie kuratorskie po wystawie „Rok 1918. Odzyskanie Niepodległości”

 

Część II

Uroczyste obchody kościelno – patriotyczne w Kościele pw. Św. Wojciecha.

18:00 – 19:00 Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych w oprawie muzycznej Orkiestry Dętej z Trąbek

19:00 – 19:30 Koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Dętej z Trąbek

19:30 – 20:00 Przemarsz na wiązowski cmentarz. Złożenie kwiatów, Apel pamięci. Salwa honorowa w wykonaniu Bractwa Strzelców Kurkowych „Lechity” im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

 

Dzień Wojska Polskiego to święto nie tylko żołnierzy, ale to także święto wszystkich Polaków. Święto narodu mogącego żyć w bezpiecznych granicach, posiadającego silną pozycję międzynarodową. Pamiętajmy, aby wspólnie dbać o takie wartości jakie patriotyzm, czy wolność. Zapraszamy do wspólnego przeżywania oraz do współtowarzyszenia uroczystych obchodów Święta Wojska Polskiego.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia w rocznicę Bitwy Warszawskiej. Tego dnia, 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się potyczka, w której Armia Polska pokonała wojska bolszewickie i ocaliła niedawno odzyskaną niepodległość. Wojsko Polskie dowodzone przez Marszałka Józefa Piłsudskiego odniosło wielkie zwycięstwo nad Armią Czerwoną. Nasi Dziadowie dając przykład największej determinacji i bohaterstwa nad Wisłą, Wieprzem oraz Wkrą zapewnili Ojczyźnie niepodległy byt.

15 sierpnia przypada również święto kościelne - Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane również Świętem Matki Boskiej Zielnej. Święto ustanowił Papież Pius XII w 1950 r. Wniebowzięcie jest jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego. Jednak tradycja tego święta ma dużo starsze korzenie. Matka Boska Zielna zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach europejskich czczona była jako patronka ziemi i płodów rolnych. Dlatego z okazji święta 15 sierpnia składane są symboliczne dary w postaci warzyw, ziół czy kwiatów.

Dodatkowo informujemy, że środowisko rekonstruktorów na 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowuje wielką defiladę. Przemarsz odbędzie się 15 sierpnia 2018 r. w Warszawie przy udziale rekonstruktorów historycznych różnych epok - od czasów piastowskich po XX wiek. Uczestnicy defilady, a ma ich być ponad 3 000 osób, zostaną podzieleni na 6 grup: początki państwa polskiego; średniowiecze pełne i późne; XVI i XVII wiek; XVIII i XIX wiek; XX wiek; pojazdy historyczne. Defilada odbędzie się w godzinach około południowych. Podczas tego historycznego wydarzenia zobaczymy pododdziały piesze i konne, artylerię oraz pojazdy. Zachęcamy do udziału.

 

 

Sponsorzy

27.05.2019
<< >>
× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.