tel: 22 780 41 79
e-mail:

Jesteś tutaj:

gok / aktualności

30 września 2017

Koncert Gamelanowy

 

Koncert Warszawskiej Grupy Gamelanowej, który odbędzie się w sobotę 30 września 2017 roku o godzinie 16:30 w Gminnym Ośrodku Kultury przy ul. Kościelnej 41 w Wiązownie, poprzedzi uroczyste otwarcie wystawy "Indonezja - Jedność w Różnorodności".

Otwarcie wystawy i zwiedzanie jej z kuratorem odbędzie się po koncercie, o godzinie 18:00 w Galerii „Więzy” przy ul. Lubelskiej 29 w Wiązownie. Wernisaż urozmaici drobna degustacja specjałów indonezyjskiej kuchni.

Gamelan (z jawajskiego „uderzanie”) to - jak już sama nazwa sugeruje - orkiestra złożona głównie z instrumentów perkusyjnych – metalofonów w postaci gongów i instrumentów sztabkowych wykonanych najczęściej z brązu oraz ksylofonów, membranofonów (dwumembranowych bębnów cylindrycznych), uzupełnionych  chordofonami (smyczkową lutnią rebab, cytrą, rzadziej skrzypcami) i aerofonami (bambusowym fletem lub rodzajem oboi). Przez autochtonów gamelan jest postrzegany nie jako zespół pojedynczych instrumentów, ale raczej jako jedna, nierozerwalna całość. W przeciwieństwie do różnych zespołów czy orkiestr funkcjonujących w kręgu cywilizacji zachodu, stanowiących zwykle zbiór niezależnych od siebie instrumentów, gamelan składa się z narzędzi dźwiękowych, którymi, poza nielicznymi wyjątkami, nie można posługiwać się jako instrumentami solowymi. Muzyka gamelanowa przez Jawajczyków zwana też karawitanem jest zatem muzyką typowo zespołową a od realizujących ją wykonawców wymaga ścisłej, precyzyjnej kooperacji. Analiza repertuaru gamelanowego, obserwacja zależności pomiędzy grą poszczególnych instrumentów pozwala dostrzec obok piękna natury estetycznej, jej nadzwyczajne uporządkowanie, logikę formy, można by powiedzieć piękno matematyczne.

Mimo, że gamelan kojarzony jest przez ludzi zachodu z całą Indonezją, to w rzeczywistości w skali całego, ogromnego archipelagu indonezyjskiego wydaje się on zjawiskiem lokalnym, ograniczającym się do wysp Jawa, Bali a po części również południowej Sumatry i Lomboku. Spośród ponad 300 grup etnicznych zamieszkujących Indonezję gamelan używany jest właściwie tylko przez Jawajczyków, Sundajczyków, Madurów, Malajów, Balijczyków i Sasaków.

Gamelan gedhe lub gamelan ageng (jaw. „wielki gamelan”),  którego posłuchać będzie można na koncercie, ewoluował i rozwijał się przy ośrodkach władzy dawnych królestw jawajskich, a później przy dworach (tzw. kratonach) sułtanów Yogyakarty i Surakarty, gdzie grał dla rozrywki arystokracji, uświetniał ceremonie dworskie oraz towarzyszył tańcom i różnym formom dramatu wayang. Funkcje te gamelan spełnia do czasów nam współczesnych.

WARSAW GAMELAN GROUP jest pierwszym w Polsce zespołem prezentującym jawajską muzykę gamelanową. Grupa powstała w 2001 roku na bazie zespołu warsztatowego działającego przy Instytucie Muzykologii UW. WGG prowadzona jest przez pana Soegijanto – Jawajczyka od wielu lat mieszkającego w Polsce oraz muzyków mających za sobą studia gry na gamelanie na uczelniach artystycznych Jawy Środkowej – Dawida Martina, Tomasza Matlingiewicza i Marii Szymańskiej-Ilnata. Zespół specjalizuje się wykonywaniu tradycyjnej muzyki jawajskiej (karawitan Jawa), jednak w swoim repertuarze ma również utwory z nurtu muzyki popularnej (dangdutcampur sari), jak i kompozycje współczesnych twórców. Ponadto grupa wykonuje również spektakle jawajskiego teatru cieni wayang kulit.

WGG koncertowała w wielu miastach Polski biorąc udział w takich imprezach jak: IV i V Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, VIII Festiwal Nauki w Warszawie, V i VII Crossdrumming Festival - Miedzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła  i Inspiracje” w Krakowie (wspólny występ z artystami z Yogyakarty), Festiwal Kultur Świata „Okno na świat” w Gdańsku, obchody Międzynarodowego Dnia Uchodźcy, Pobocza Folku w Parchowie (wspólny koncert z kwartetem jazzowym Leszka Kułakowskiego) czy Wielokulturowe Street Party „Cały świat w Warszawie”.  W 2012 roku zespół uczestniczył w obchodach Roku Johna Cage’a w Polsce biorąc udział w wykonaniu Musicirucus podczas lubelskiej Nocy Kultury i dając koncert podczas konferencji Czy cisza jest muzyką? W stulecie urodzin Johna Cage’a w Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2014 roku WGG wystąpiła w Pałacu Prezydenckim dla prezydentów Polski i Indonezji, a także wzięła udział w Warszawskiej Jesieni, gdzie wykonała utwór Gending Bonang indonezyjskiego kompozytora - Michaela Asmara. Wiosną 2015 roku zespół uczestniczył gościnnie w trasie koncertowej indonezyjskiego pianisty jazzowego - Dwikiego Dharmawana.

Grupa uczestniczyła również w festiwalach teatralnych, m.in.: w Festiwalu Cieni zorganizowanym przez Teatr Groteska w Krakowie, Festiwalu Małe Betlejem w Teatrze im. Andersena w Lublinie oraz spotkaniach teatralnych Teatr Wielu Kultur w Muzeum Śląskim w Katowicach prezentując przedstawienia tradycyjnego jawajskiego teatru cieni wayang kulit.  Ponadto zespół występował również za granicą (koncerty w Pradze), a kilku muzyków WGG koncertowało również w Indonezji w ramach wspólnych projektów z tamtejszymi artystami.

 

fot. Ryszard Grzelak

 

Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie "Więzy" z Wiązowny.

Sponsorzy

16.02.2019
<< >>
× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.