20 maja 2017 17:00

Noc Muzeów - Izba Regionalna Glinianka

Noc Muzeów w roku 2017 przypada w Polsce w dniach 20-21 maja, w Krakowie rozpocznie się dzień wcześniej, a w kilku miastach tydzień później. W Gminie Wiązowna obchody Nocy Muzeów odbędą się w Izbie Regionalnej w Gliniance 20 maja 2017 roku w godzinach 17:00 – 22:00.

W ramach Nocy Muzeów w całej Polsce będzie można bezpłatnie zwiedzać tysiące muzeów, zamków, fortów i innych obiektów. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne miasta zaczęły je powielać. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W ubiegłym roku swoje Noce Muzeów zorganizowało kilkadziesiąt polskich miast i wsi, także Glinianka.

Formuła tego wydarzenia od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki, które często przygotowuję wydarzenia specjalnie na ten jeden dzień w roku.

Tegoroczona Noc Muzeów w Izbie Regionalnej skupia się na tematyce ludowości, tradycji, etnografii regionu ze szczególnym uwzględnieniem tematyki strojów ludowych Polski.

Wykłady: „Polskie stroje ludowe” oraz „Etnografia Mazowsza nad Świdrem” poprowadzi emerytowany pracownik Uniwersytetu Warszawskiego – etnograf Krzysztof Braun. W sferze zainteresowań wykładowcy są podziały regionalne i historyczne Polski, kultura religijna i społeczna mieszkańców Mazowsza i Podlasia i współczesność kulturowa północnych kresów Rzeczypospolitej, głównie Wileńszczyzny oraz niematerialne wartości dziedzictwa kulturowego. Wykłady będą ilustrowane prezentacjami zdjęć oraz pokazem prawdziwego  Glinieckiego Stroju Ludowego.

Dzieci w ramach warsztatów kreatywnych stworzą własną mapę Polski uwzględniającą podział strojów ludowych.

Dla najmłodszych odkrywców, chcących podczas Nocy Muzeów poznać historię regionu przygotowaliśmy muzyczny spektakl dla dzieci inspirowany 4 opowieściami o wędrującej Pyzie: „Jak polska Pyza wędrowała”, „Pyza na starym mieście”, „Wędrówki Pyzy”, „Idzie Pyza borem, lasem” Hanny Januszewskiej. Bajka o Pyzie jest napisana wierszem. Mała gospodyni wędruje po polskich krainach. Raz jest lalką, a raz człowiekiem, w przepięknej mazowieckiej kiecce. Odwiedza zwierzęta z białowieskiej puszczy, króla myszy z Mysiej Wieży, spotyka Krakowiaków, Ślązaków, Mazurów. Wszystko okraszone jest żywą, ludową pieśnią i muzyką. A Pyza tańczy między innymi  kujawiaka,  trojaka, oberka.

Przewodnik przybliży zwiedzającym historie Izby Regionalnej w Gliniance oraz opowie o zgromadzonych eksponatach. Wieczór zostanie zakończony wspólnym ogniskiem oraz zabawą przy muzyce.

Pobierz kolorowankę, pokoloruj, przyjdź do Izby Regionalnej 20 maja i odbierz nagrodę

Kolorowanka - do pobrania