tel: 22 780 41 79
e-mail:

Jesteś tutaj:

155. rocznica potyczki Ziemomysła Kuczyka w Porębach, 03.03.2018 r.

Rocznica największego zrywu niepodległościowego w dziejach Polski.

 

Rok 2018 to rok 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jednakże nie możemy także zapomnieć o innym bardzo ważnym jubileuszu - 155 lat temu wybuchł największy zryw niepodległościowy w dziejach Polski, Powstanie Styczniowe. Podczas walk trwających od stycznia 1863 roku do jesieni 1864, Powstańcy Styczniowi stoczyli ponad 1200 bitew i potyczek. Działania zbrojne nie ominęły także terenu dziesiętnej gminy Wiązowna.

Wydarzenia, jakie rozegrały się 3 marca 1863 roku na polach wokół wsi Poręby są praktycznie nieznane. Dlatego też Projekt Historyczny "Konspiracja" wyszedł z inicjatywą upamiętnienia, nie tylko samej bitwy, ale ogółu działań powstańczych w naszej gminie.

Na polach w okolicy Porąb oddział powstańczy Powiatu Stanisławowskiego, dowodzony przez pułkownika Ziemomysła Kuczyka w sile około 250 piechurów i 60 jeźdźców odparł atak przeważających sił rosyjskich (około 500 piechurów ze wsparciem patroli jazdy). Następnie powstańcy przez Lipowo, Malcanów i Żanęcin przeszli nad Świder (w okolicę Mlądza), gdzie nad rzeką pochowali zmarłych od ran  towarzyszy broni.

W sobotę 3 marca 2018 mimo siarczystego mrozu, reprezentanci Projektu w umundurowaniu z czasów Powstania Styczniowego stawili się o godzinie 10 pod kapliczką z tablicą pamiątkową w Porębach. W części oficjalnej wydarzenia udział wzięli licznie zgromadzeni mieszkańcy Porąb oraz sąsiednich wsi. Po krótkim wstępie i opowieści o wydarzeniach sprzed 155 lat, odczytaniu apelu pamięci i złożeniu kwiatów, oddział rekonstruktorów udał się do lasu, by pod osłoną wału wydmowego i drzew przejść do Glinianki. Tam, pod kościołem, oczekiwał na nich rosyjski patrol. Powstańcy natarli na carskich żołnierzy z dwóch kierunków, dzięki czemu odnieśli szybkie zwycięstwo. Inscenizacji potyczki przyglądało się z zaciekawieniem wielu mieszkańców Glinianki, ale także osób specjalnie na tę okazje przybyłych z dalszych stron.

Po zakończeniu inscenizacji, widzowie mieli okazje z bliska obejrzeć stroje, wyposażenie i uzbrojenie zarówno powstańców jak i żołnierzy rosyjskich. Po krótkim wypoczynku na plebanii, oddział przemieścił się do Malcanowa, gdzie przy ognisku nad stawem spotkał się z mieszkańcami miejscowości. Wielowątkowe dyskusje historyczne tam prowadzone dotyczyły nie tylko czasów Powstania Styczniowego. Następnym przystankiem na trasie oddziału był Żanęcin. Spod świetlicy oddział w szyku wyruszył w kierunku rzeki Świder. Przed przekroczeniem drogi krajowej nr 17, rekonstruktorzy złożyli kwiaty pod krzyżem, który upamiętnia inne wydarzenie z roku 1863 - potyczkę oddziału majora Józefa Jankowskiego, w wyniku której udało się odbić Polaków siła wcielonych do rosyjskiego wojska (miało to miejsce 25 maja). Widok umundurowanego oddziału Powstańców Styczniowych stojącego w szyku przy drodze, był nie lada zaskoczeniem dla przejeżdżających kierowców.

Po przekroczeniu drogi, wśród malowniczych krajobrazów zakoli Świdra, rekonstruktorzy pokonali ostatni odcinek trasy - do mogiły w Emowie. Tam złożeniem wieńca i salwą karabinową zakończył się oficjalny program sobotnich obchodów.

Następnie rekonstruktorzy, ogromnie zmęczeni, jednakże pełni satysfakcji z wykonanego zadania, wrócili do bazy w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiązownie – który był współorganizatorem wydarzenia.

Była to pierwsza (i z całą pewnością nie ostatnia) tego typu inicjatywa historyczna na terenie Gminy Wiązowna. Bardzo cieszymy się, że na każdym etapie marszu nie brakowało osób chcących oddać hołd powstańcom, dowiedzieć się czegoś na temat wydarzeń z 1863 roku, czy poznać tajniki budowy XIX wiecznej broni.

Tekst: Tomasz K. Żurawski - 
Dyrektor Muzeum Wojskowości w Niepołomicach, autor kilkunastu scenariuszy wystaw muzealnych. Rekonstruktor historyczny (w rekonstrukcji działa od roku 2008), założyciel grup rekonstrukcyjnych, między innymi 9 Kompania 1863 i 25 Pułku Piechoty oraz Projektu Rekonstrukcyjnego „Rosja w ogniu”. Kolekcjoner militariów oraz zabytków związanych z kolejnictwem. Autor scenariuszy i reżyser licznych widowisk batalistycznych i teatralnych oraz lekcji żywej historii. Uczestnik projektów edukacyjnych, realizowanych między innymi w formule LARP. Prywatnie: fotograf zajmujący się tematyką kapliczek i krzyży przydrożnych oraz miłośnik wielkiej historii widzianej z perspektywy małych miast i wsi. 

 


 

Poręby_fot. Piotr Ratajczyk
Glinianka_rekonstrukcja historyczna wydarzeń z 1863 r.
Przemarsz_powstańczy_rekonstrukcja historyczna_marzec 2018
Rudka_hołd_Powstańcom_Styczniowym_fot. Piotr Ratajczyk 2
Przemarsz Powstańczy_fot. Piotr Ratakczyk 1
Emów_mogiła_Powstańcza_fot. Piotr Ratajczyk 3
Salwa honorowa_Emów_03.03.2018
Poręby o zachodzie słońca_03.03.2018

Sponsorzy

16.02.2019
<< >>
× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.