tel: 22 180 00 41
e-mail:

Jesteś tutaj:

Dzień z historią Gminy Wiązowna, 10.11.2019 r.

 

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w niedzielę 10 listopada, na terenie przylegającym do kościoła parafialnego w Gliniance, odbył się kolejny już Dzień z historią Gminy Wiązowna. Do Glinianki impreza ta zawitała po raz pierwszy. Celem, jaki przyświecał organizatorom, było zaprezentowanie epok i jednostek wojskowych, które nierozerwalnie związane są z historią wydarzeń mających w przeszłości miejsce na terenie dzisiejszej gminy.

Na tegoroczną imprezę stawiły się licznie grupy rekonstrukcyjne.

Epokę Napoleońską prezentowali rekonstruktorzy z 7 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego. Jednostki z I wojny światowej przybliżyły: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51 pułku piechoty Strzelców Kresowych (Armia Pruska i Błękitna Armia generała Hallera) oraz Projekt Rekonstrukcyjny „Rosja w ogniu” (Armia Carska). Członkowie tej grupy wcieli się także w role żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 roku. Towarzystwo Historyczne Roku 1920 przypomniało nam czasy Bitwy Warszawskiej i obrony Przedmościa Warszawskiego. Klub Miłośników Historii Warszawa wystąpił w mundurach żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, zaś w rolę żołnierzy Armii Krajowej oraz Powstańców Styczniowych wcielili się członkowie Projektu Historycznego „Konspiracja”, współorganizatora wydarzenia, którzy również przygotowali dla uczestników strzelnice. Możliwość spróbowania swoich sił w obsłudze replik historycznej broni, cieszyła się chyba największym zainteresowaniem, spośród wszystkich przygotowanych atrakcji.

Gościnnie wystąpiła także Grupa Rekonstrukcji Historycznej The Old Breed wcielająca się w role żołnierzy amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej z czasów II wojny światowej. Zobaczyliśmy także Ciężarówkę Chevrolet Canada z czasów II wojny światowej zaprezentowało Muzeum II Korpusu Polskiego z Józefowa.

 

Dużym zainteresowaniem (szczególnie wśród najmłodszych) cieszyły się specjalnie przygotowane na to wydarzenie pieczątki. Zebranie całego ich zestawu (wizerunek przedstawiony na każdej z pieczątek związany był z jednym z wydarzeń z historii gminy) pozwalał zdobyć atrakcyjne nagrody.

 

Dzień z historią Gminy Wiązowna zakończył się po godzinie 15. Przez cały czas jej trwania, namioty rekonstruktorów były oblegane przez licznych zwiedzających.

 

Kiedy impreza oficjalnie już się zakończyła, a grupy rekonstrukcyjne powoli demontowały swoje obozowiska, członkowie Projektu Historycznego „Konspiracja” wyruszyli na nietypową wycieczkę po terenie Gminy Wiązowna. Jej celem było odwiedzenie i upamiętnienie miejsc pamięci na terenie całej gminy. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych (już po zakończeniu wydarzenia plenerowego zaczął padać obfity deszcz i sytuacja ta utrzymała się przez niemal całą noc), odczuwalnego zmęczenia i potrzeby niesienia pomocy innym użytkownikom ruchu drogowego, operacja zakończyła się powodzeniem - przy mogiłach wojskowych i pomnikach, na kilka godzin przed nastaniem 11 listopada, zapłonęły znicze.

Dzień z historią 2019 Glinianka (4)
Dzień z historią 2019 Glinianka (17)
Dzień z historią 2019 Glinianka (27)
Dzień z historią 2019 Glinianka (28)
Dzień z historią 2019 Glinianka (46)
Dzień z historią 2019 Glinianka (50)
Dzień z historią 2019 Glinianka (60)
Dzień z historią 2019 Glinianka (62)
Dzień z historią 2019 Glinianka (65)
Dzień z historią 2019 Glinianka (70)
Dzień z historią 2019 Glinianka (75)
Dzień z historią 2019 Glinianka (80)
Dzień z historią Gminy Wiązowna_fot. Cezary Pękul
fot. Cezary Pękul
Dzień z historią PLAKAT

Sponsorzy

30.05.2020
<< >>
× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.