tel: 22 780 41 79
e-mail:

Jesteś tutaj:

Inauguracja Roku Jubileuszowego - 100leci OSP 11.02.2017 r.

Inauguracja Roku Jubileuszowego OSP

 

W 2017 roku dwie jednostki Gminy Wiązowna obchodzą setne urodziny. OSP Wiązowna jest trochę starsza, bo już w grudniu 1916 r. odbyło się zebranie organizacyjne mieszkańców Wiązowny, na którym powołano Komitet Założycielski OSP. W 1917 r. utworzono Zarząd OSP i to ten rok wskazywany jest na początkowy rok działania OSP. OSP Glinianka powstała w lipcu 1917 r., po wielkim pożarze w Rzakcie, dzięki inicjatywie m.in. proboszcza Glinieckiej parafii. Ksiądz z ambony namawiał mieszkańców do utworzenia jednostki.

Sto lat każdej z OSP to długa historia, wiekowa tradycja, a przede wszystkim wiele uratowanych osób, budynków, dobytku.  Strażacy to ludzie, którzy dla ratowania życia zapominają o swoim. To prawda. Te słowa na pewno potwierdzą rodziny naszych druhów, żony i mężowie, dzieci, a także rodzice, którzy patrzą na to, jak dorastacie w straży. Dlatego pragniemy aby cały 2017 rok był obchodzony jako Rok Jubileuszowy OSP. Hasłem tego roku jest “100-lecie Naszych Straży obchodzimy z pompą”. Obchody Roku Jubileuszowego to nie tylko liczne wydarzenia kulturalne, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na Zawód Strażaka, na wartości przekazywane z pokolenia na pokolenie: odpowiedzialność, dzielność, bohaterstwo, oddanie, męstwo. 

Inauguracja Roku Jubileuszowego OSP miała miejsce w Woli Karczewskiej 11 lutego 2017 roku, w dniu, w którym obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wszystkich trzech jednostek Straży Pożarnej Gminy, zaproszeni goście, władze Gminy, mieszkańcy. Jedną z atrakcji wieczoru było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego o tematyce „Najciekawszy plakat uwzględniający wiedzę o numerach alarmowych”. Spłynęło 268 prac konkursowych. Jury w składzie: artyści plastycy współpracujący z GOK: Anna Niedźwiedzka – Jędrzejewska, Małgorzata Wolska – Rzewuska, Joanna Czubak i Grzegorz Kruk, dyrektorzy gminnych jednostek: Mirella Żurawska i Marzena Kopka, naczelnik OSP Wiązowna – Anna Kuzawa oraz Alicja i Marek Purwinowie -  prowadzący Galerię WIĘZY wybrało najciekawsze prace konkursowe. Laureaci otrzymali przygotowane specjalnie na tę okazję upominki – także nawiązujące tematycznie do uroczystości m. in. Puzzle z wozami strażackimi, książki „Jak Wojtek został Strażakiem”, nawet lalki Barbie w tym dniu wystąpiły w stroju strażaka.

O dobre humory zgromadzonych osób dbał Leszek Benke - aktor filmowy i teatralny, od ponad 30 lat także kabareciarz, komendant Kopydłowskiej straży pożarnej. Występy Leszka Benke, przeplatały dodatkowe atrakcje. Organizatorzy przygotowali ponad 150 pytań z zakresu wiedzy o OSP,  na które dzielnie odpowiadali przedstawiciele jedenastu sołectw gminy. W formie konkursowej „Bitwy Sołectw” wyłoniono osobę, która może pochwalić się szczególnym przygotowaniem teoretycznym do tegorocznych obchodów 100-leci OSP. Okazało się, że jest to mieszkanka Malcanowa. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali pamiątkowe medale z hasłem obchodów i wygrawerowanymi pompiarzami – symbol Roku Jubileuszowego autorstwa artystki Anny Niedźwieckiej – Jędrzejewskiej.

Zwieńczeniem wieczoru był słodki poczęstunek i urodzinowy tort, który pokroili przedstawiciele OSP.

Rok Jubileuszowy OSP to liczne wydarzenia kulturalne, sportowe i rekreacyjne – zapraszamy do udziału.

Tekst: Paulina Sokół

 

 

100-lecie_Ikona
Inauguracja OSP (5)
Inauguracja OSP (6)
Inauguracja OSP (12)
Inauguracja OSP (17)
Inauguracja OSP (19)
Inauguracja OSP (18)
Inauguracja OSP (4)
Inauguracja OSP (15)

Sponsorzy

24.06.2018
<< >>
× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.