tel: 22 180 00 41
e-mail:

Zapraszamy na zajęcia

Jesteś tutaj:

Noc Muzeów 2019, 18.05.2019 r.

18 maja 2019 r. w Izbie Regionalnej w Gliniance odbyła się, kolejny raz „Noc Muzeów”. Wydarzenie tego typu ma swoje korzenie w Berlinie gdzie w 1997 roku, zorganizowano pierwszą tego typu noc. W gminie Wiązowna, noc muzeów, od kilku lat również zyskuje popularność.

Atrakcją na co dzień niespotykaną w Izbie Regionalnej była prezentowana wystawa  „Książę Józef Poniatowski i kampania 1809 roku”. Fragmenty wystawy zostały zaprezentowane dzięki uprzejmości przedstawicieli Stowarzyszenia Więzy z Wiązowny. Wystawa stawia sobie za cel przypomnienie wydarzeń, które 210 lat temu wciągnęły niewielką, leżącą z dala od miast i traktów Wiązownę w wir Wielkiej Polityki. Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu Gminy Wiązowna i życzliwości wielu instytucji.

Młodsi goście, również się nie nudzili. Instruktorzy Gminnego Ośrodka Kultury poprowadzili warsztaty pt.: „Straszny dwór nie taki straszny”. Dzieci prócz warsztatów, obejrzały także  widowisko przygotowane przez Teatr Wariacja. Spektakl „Staś Moniuszko w strasznym dworze” to przedstawienie pierwszych lat życia Stanisława Moniuszki w formie krótkich scen z pieśniami kompozytora w tle. Były tam pokazane pierwsze wizyty u krewnych, właśnie w tytułowym strasznym dworze, pierwsze przedstawienia teatralne organizowane w spichrzu przez wujka Józefa, pierwsze wizyty w wielkich miastach i pierwsze miłości. A wszystko w atmosferze troski i czułej opieki jaką otaczali małego Stasia, jedynego spadkobiercę rodu Moniuszków rodzice i wujkowie. Tematyka spektaklu bardzo przypadła do gustu wszystkim zgromadzonym.

Podczas Nocy Muzeów usłyszeliśmy dwa utwory Stanisława Moniuszki, w wykonaniu Benedykta Sokołowskiego. "Kozak" a capella, oraz arię ze "Strasznego Dworu" "Ten zegar stary". Benedykt Sokołowski w czerwcu skończy 14 lat. Uczy się w Miejskiej Szkole Artystycznej w Mińsku Mazowieckim, w III kl. gitary. Brał udział w Mazowieckim Konkursie Gitarowym "Gitara na Pradze", zdobywając w ostatnich dwóch latach kolejno III miejsce i wyróżnienie. Jako śpiewający aktor gra tytułową rolę w spektaklu muzycznym "Oskar i Pani Róża", wystawianym w bieżącym sezonie na Scenie Teatralnej Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. W marcu br. zagrał patrona swojej szkoły w spektaklu-koncercie "Spotkanie na cztery ręce", podczas którego wykonał z towarzyszeniem orkiestry dwa utwory Stanisława Moniuszki: pieśń "Kozak" oraz arię "Z kurantem" (Ten zegar stary...) z opery "Straszny Dwór", zbierając bardzo dobre recenzje. W 2016 r. zdobył wyróżnienie w Mazowieckim Konkursie Piosenki Polskiej. Wraz z rodzeństwem tworzy zespół wokalno-instrumentalny "Szczęśliwe Dzieciaki", z którym w br. zdobył I miejsce w Powiatowym Konkursie Kolęd i Pastorałek.

Spektaklem, warsztatami a także występem Benedykta chcieliśmy włączyć się w obchody roku Stanisława Moniuszki, wybitnego kompozytora, pedagoga, dyrygenta i organisty. Twórcy opery “Straszny dwór”, “Halka” czy pieśni “Prząśniczki”.

Izbę Regionalną podczas Nocy Muzeów odwiedziło wiele osób. Dotarli także goście z Otwocka, Mińska Mazowieckiego czy z Kołbieli. Cieszymy się, że nasza Izba staje się co raz popularniejszym miejscem na mapie nocnych, majowych atrakcji. Wszystkim, którzy odwiedzili Izbę dziękujemy i zapraszamy za rok – na pewno wymyślimy inne atrakcje.

IMAG7028
IMAG7034
IMAG7037
IMAG7045
IMAG7052
28.03.2024
<< >>
× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.