tel: 22 780 41 79
e-mail:

Jesteś tutaj:

Premiera filmu "Żeńcy" 29.11.2017 r.

 

Premiera filmu „Żeńcy”  z udziałem mieszkańców Gminy Wiązowna

W ostatnią środę listopada Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury wypełnił się obrazami i odgłosami gorącego lata - wspomnieniami żniw, jakie odbywały się tradycyjnie na Kołbielszczyźnie. Właśnie 29.11.2017 r., miała miejsce światowa prapremiera filmu „Żeńcy” w reżyserii Wojciecha Klimali, według scenariusza Andrzeja Kamińskiego.

Na wydarzenie zaprosiło Stowarzyszenie Kultury Mazowsza i Kosmos Production. 

„Zdjęcia do „Żeńców” kręcono w Muzeum Wsi Radomskiej przez trzy dni, gdyż w tym miejscu znajdują się chaty kryte strzechą, jest młyn wodny, młockarnia na chodzie z 1942 roku i  traktor Ursus z 1953 roku, również działający. I, co ważne, było żyto na polu, które pozwolono nam kosić, wiązać w snopki i ustawiać w dziesiątki jak ongiś. Kolejne sceny kręcono  3 września, ale już nie w radomskim skansenie, a w kościele w Kołbieli, gdzie został poświęcony wieniec i chleb dożynkowy. Natomiast same dożynki odbyły się w gospodarstwie agroturystycznym „Stajnia Grand” w Glinie, gmina Celestynów” – czytamy na portalu IOtwock.info

W filmie wzięły udział zespoły ludowe z powiatu otwockiego i zaproszeni goście.  Jedną z bohaterek filmu jest mieszkanka Rzakty Pani Kazimiera Szczęsna. Udział w nagraniach brały także, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Glinianki, które podczas premiery galowej zaprezentowały swoją twórczość ludową. W tym dniu niezwykłą energią tryskała Pani Marianna Grzenda. Mamy nadzieję, że swoim zapałem i entuzjazmem do tradycji i ludowości zapali jeszcze nie jedno serce młodszego pokolenia.

Tekst: Paulina Sokół

Kadr_z_filmu_Żeńcy_z_mieszkanką Gminy Wiązowna
Premierowy pokaz Żeńcy PMDK 29.11.2017 (2)
Premierowy pokaz Żeńcy PMDK 29.11.2017 (7)
Premierowy pokaz Żeńcy PMDK 29.11.2017 (8)
Premierowy pokaz Żeńcy PMDK 29.11.2017 (6)

Sponsorzy

22.10.2018
<< >>
× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.