tel: 22 780 41 79
e-mail:

Jesteś tutaj:

Święto Wojska Polskiego, 15.08.2018 r.

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

 

 

15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej również Cudem nad Wisłą, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Tego dnia, 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, w której Armia Polska pokonała wojska bolszewickie i ocaliła niedawno odzyskaną niepodległość. W rocznicę tego dnia, po raz kolejny wspominaliśmy tamten czas, z wielkim szacunkiem i zadumą.

W naszej gminie również, jak co roku, uroczyście obchodziliśmy ten dzień. W pierwszej części wydarzenia odbyła się wystawa oraz spotkanie w ramach programu Nieskończenie Niepodległa w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury. Nastąpiło przedstawienie Ośrodka KARTA, prezentacja programu Nieskończenie Niepodległa oraz idei archiwistyki społecznej oraz oprowadzenie kuratorskie po wystawie „Rok 1918. Odzyskanie Niepodległości”.

W kolejnej części mieszkańcy, goście i kombatanci uczestniczyli w uroczystych obchodach religijno patriotycznych w Kościele św. Wojciecha w Wiązownie. Na początku odprawiona była Eucharystia, podczas której wszyscy uczcili pamięć poległych podczas Bitwy Warszawskiej oraz podziękowali  Bogu za wolną Ojczyznę. Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych z naszej gminy została uświetniona oprawą muzyczną Orkiestry Dętej z Trąbek, a po jej zakończeniu nastąpiło uroczyste przemówienie Pana Wójta Janusza Budnego.

Dzień Wojska Polskiego to święto nie tylko żołnierzy, ale to także święto wszystkich Polaków. Święto narodu mogącego żyć w bezpiecznych granicach, posiadającego silną pozycję międzynarodową. Po zakończonej Eucharystii przybyli mieli okazję wysłuchać koncertu patriotycznego Orkiestry Dętej z Trąbek.

Po koncercie nastąpił uroczysty przemarsz na wiązowski cmentarz, gdzie zabrał głos Pan Tomasz Żurawski – członek grupy rekonstrukcyjnej, który przestawił rys historyczny tego wydarzenia. Dalej został odczytany apel pamięci, który zwieńczony został salwą honorową w wykonaniu Bractwa Strzelców Kurkowych „Lechity” im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Na zakończenie liczne delegacje złożyły wieńce przy grobie nieznanego żołnierza, gdzie wartę honorową pełnili rekonstruktorzy z Projektu Historycznego „ Konspiracja” w strojach z epoki. Po podziękowaniach uroczystość zakończyła się uroczystym marszem w wykonaniu Orkiesrty.

 

Tekst: Wiktoria Lech(GOK)

 

 

05-IMG_0670
10-IMG_0683
13-IMG_0687
21-IMG_0728
30-IMG_0769
32-IMG_0780
36-IMG_0795
38-IMG_0798
39-IMG_0803
40-IMG_0805

Sponsorzy

27.05.2019
<< >>
× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.