tel: 22 780 41 79
e-mail:

Jesteś tutaj:

Tydzień Indonezyjski w GOK 16 - 20.10.2017 r.

Tydzień Indonezyjski w GOK

Indonezja to kraj 17 504 wysp, 1340 grup etnicznych i 546 języków. Są one źródłem wielkiego bogactwa i różnorodności kulturowej Indonezji.

Stowarzyszenie „Więzy” za sprawą niezwykłej wystawy zabrało odwiedzających w niezwykle barwną  podróż po ciekawych zakątkach świata. Zawędrowaliśmy do Azji Południowo-Wschodniej, a dokładniej do Indonezji. Uczestnicy spotkań podziwiali wystawę zatytułowaną „Indonezja - jedność w różnorodności”, która jest inspirowana podróżami do tego kraju, jego wielobarwną i zróżnicowaną kulturą.

Wystawa, poprzez różne zbiory i liczne eksponaty zgromadzone przez entuzjastów indonezyjskiej kultury i sztuki pozwoliła uczestnikom zajrzeć, dotknąć, posłuchać, a nawet powąchać i posmakować piękno tego kraju.  Dopełnieniem indonezyjskich doznań były  warsztaty organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie w ramach "Tygodnia indonezyjskiego". W  dniach 16 – 20 października, salę widowiskową GOK odwiedzali uczniowie szkół z terenu Gminy Wiązowna.  Dzieci brały udział w warsztatach prowadzonych przez instruktorów GOK. Tematem warsztatów, w których uczestniczyli był m .in. batik, wywodzący się właśnie z Indonezji. Z jego tajnikami zapoznała dzieci Joanna Czubak- artystka wypowiadająca się w tej technice. Na przykładzie swoich prac, które tworzyła w trakcie warsztatów, objaśniła podstawowe zasady , po czym dziecięca widownia mogła osobiście spróbować swoich sił w malowaniu gorącym woskiem na tkaninie i barwieniu jej w specjalnie do tego przeznaczonych barwnikach. Dzieci były zafascynowane nieznanymi im wcześniej narzędziami i bajecznie kolorowymi efektami swojej pracy. W warsztatach prowadzonych przez Katarzynę Jędrzejewską - wzięły udział dwie klasy, w sumie prawie 40 osób.  „Uczniowie gimnazjum wykazali się umiejętnością pracy w grupie. Chętnie współpracowali z kolegami i koleżankami tworząc maski inspirowane indonezyjskimi maskami smoków” – relacjonuje instruktorka. Uruchomienie wyobraźni zaowocowało powstaniem kolorowych prac o przedziwnych twarzach. Uczestnicy warsztatów dobrze się bawili.

 W warsztatach wzięło udział łącznie prawie 200 osób. Warsztaty pozwoliły zgłębić wiedzę na temat kultury i sztuki Indonezji. Wszystkie osoby, które chciałyby poszerzyć wiedzę na temat techniki batiku, która wykorzystuje specjalną metodę barwienia i zdobienia tkanin, a która stała się nieodłącznym elementem życia i kultury mieszkańców Indonezji zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie w każdy poniedziałek. Podczas poniedziałkowych zajęć można spróbować swoich sił w  rysowaniu na materiale wzorów, posługując się niewielkim miedzianym aplikatorem napełnionym płynnym woskiem. A gdy tylko tkanina wyschnie, zaraz po zanurzeniu jej w barwniku można wkroczyć w ten piękny, barwny batikowy świat. 

 

Tekst: Paulina Sokół, Joanna Czubak, Katarzyna Jedrzejewska

 

BATIK_Praca wykonana podczas Tygodnia Indonezyjskiego
Tydzien_Indonezysjski_w_GOK (1)
Tydzien_Indonezysjski_w_GOK (7)
Tydzien_Indonezysjski_w_GOK (10)
Tydzien_Indonezysjski_w_GOK (11)
IMAG2320
Tydzień_Indonezyjski_GOK_Batik (8)
Tydzień_Indonezyjski_GOK_Batik (15)
Warsaw_Gamelan_Group
Tydzień_Indonezyjski_GOK_Batik (20)

Sponsorzy

22.10.2018
<< >>
× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.