WIĄZOWSKI BATIK WYCHODZI W ŚWIAT

22 stycznia 2017 r., w Mareckim Ośrodku Kultury miał miejsce wernisaż jakich mało- trzy pracownie batiku – marecka, Centrum Promocji Kultury Praga Południe oraz wiązowskiego Gminnego Ośrodka Kultury pod kierunkiem pań – odpowiednio - Agaty Gruber, Ireny Zawało oraz Joanny Czubak, które prezentowały swoje dokonania.

Wystawę zatytułowano „Egzotyka” - wszak batik jest techniką mało znaną, pochodzącą z dalekiej Indonezji. Laikom prezentowane prace wydawały się być po prostu malarstwem, lecz proces ich powstawania jest nieco bardziej złożony od powszechnie znanego posługiwania się farbami. Przybliżę go pokrótce: podłożem do pracy jest tkanina, najlepiej naturalna. Maluje się ją gorącym woskiem w miejscach, które mają pozostać niezafarbowane, a następnie barwi się w barwniku do tkanin. Wielokrotne powtarzanie tego procesu pozwala na uzyskanie bogactwa kolorystycznego. W ojczyźnie batiku ma on zastosowanie przede wszystkim jako tkanina odzieżowa, przy czym ciekawostką jest, że każda klasa społeczna ma tylko sobie przynależne wzory, których nikt inny nie może nosić. Stroje reprezentacyjne rodziny królewskiej oraz wojska również są szyte z tkanin batikowych. U nas batiki spotyka się głównie w roli obrazów na ścianach, ale mogą także pełnić funkcję użytkową - zdobić lampy czy rolety okienne.

Każda z pracowni biorących udział w wystawie ma nieco inny warsztat, jak również powstające w nich prace mają różny charakter - to wielka korzyść płynąca ze wspólnego wystawiania, że można podpatrzeć metody pracy i zainspirować się innym sposobem myślenia. Rozmaita tematyka podejmowana przez uczestniczki - od pejzaży, przez motywy florystyczne, animalistyczne, portrety, kopie malarstwa, aż po motywy  wysnute z fantazji dowodzi, że w batiku można opowiedzieć o wszystkim.

Tekst: Joanna Czubak

Wernisaż_wystawy_22_01_2017_BATIK_Marki
Dzieci, batik, 76x97cm, 2016r
Wernisaż_wystawy_22_01_2017_BATIK_Marki_pokaz tańca
Wernisaż_22_01_2017 (1)
Wernisaż_22_01_2017 (2)
Wernisaż_22_01_2017 (3)
Wernisaż_22_01_2017 (4)
Wernisaż_22_01_2017 (5)
Wernisaż_wystawy_22_01_2017_Batik_Marki_Pokaz_tańca2
Wystawa_Batik_22_01

BATIK - BARWNA PODRÓŻ W ŚWIAT FANTAZJI

25.01.2016r.  Wernisaż Pracowni Batiku w Gminnym Ośrodku Kultury

Batik wytwarzany jest od ponad 2000 lat, jest to jedna z najstarszych technik malarskich, technika barwienia tkanin. Batik w Wiązownie, dzięki zaangażowaniu Joanny Czubak, instruktorki sekcji plastycznej GOK, promowany jest od września 2015 roku.

Batikiem określamy zarówno technikę zdobienia tkaniny barwnym ornamentem, jak i samą tkaninę wykonaną tą techniką. Sposób tworzenia batików polega na nakładaniu na odpowiednie części tkaniny warstw wosku, a następnie barwieniu (np. przez zamoczenie w roztworze z farbą). Powstałe batiki bardzo często określane są jako woskowe witraże. Gotowy batik, podświetlony od tyłu przypomina kompozycję wykonaną w technice witrażu.

Podczas tworzenia batiku można przewidzieć jedynie ogólny efekt finalny. Bardzo często zdarza się, że końcowy wytwór potrafi zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego artystę.

Joanna Czubak i uczestniczki zajęć sekcji plastycznej za pośrednictwem przygotowanego wernisażu pracowni batiku zmieniły salę widowiskową Gminnego Ośrodka Kultury w barwny świat fantazji. Wieczór z batikiem to piękna ekspozycja, niebywała paleta barw, gra światła i ciekawe historie dotyczące inspiracji i powstawania poszczególnych prac.

Wernisaz_Pracowni_Batiku_25_01_2016
Batik3