AFRYKA W WIĄZOWNIE

Trzeciego listopada 2016 r., w godzinach wieczornych galeria „Więzy” zamieniła się pracownię malarską. Śladami Picassa- wielkiego miłośnika masek afrykańskich, podążyły panie z pracowni malarskiej Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie. Przez 2 godziny uwaga skupiona była na dziełach stworzonych przez artystów, których niezbyt pochlebnie nazwano prymitywnymi, na ziemi zupełnie odmiennej od naszej i do celów magicznych, w które żaden zepsuty Europejczyk już nie wierzy, ale na myśl o nich przeszywa go dreszczyk emocji. Fascynująca wystawa pozwala przenieść się do tego egzotycznego świata i zobaczyć jak niezwykła różnorodność form wywodzi się z tego, ogromnego przecież, kontynentu.

Przy pomocy ołówków, węgla i pasteli artystki studiowały prace, które przez swoją ogromną siłę wyrazu nikogo nie pozostawiają obojętnym. Niezwykłe, wynikające z wierzeń, pomysły autorów afrykańskich są dla nas przykładem działania wyobraźni, połączonego z olbrzymią ekspresją, genialną syntezą i funkcją połączoną z formą w sposób idealny.

Ogromnie się cieszę, że w małej Wiązownie mamy możliwość oglądania tak niezwykłych eksponatów i uczenia się od ich autorów - genialnych artystów z Czarnej Afryki. Mam także nadzieję, że dzięki tym kilku szkicom, wykonanym w trakcie tych niecodziennych zajęć, każda z uczestniczek jest bliżej do odkrycia swojej własnej formy wyrazu plastycznego i swojej własnej, wewnętrznej tajemnicy.

Tekst: Joanna Czubak

20161103_182745