Działania w ramach Kampanii „Biała Wstążka” 25.11 – 10.12.2021 r.

Kampania Biała Wstążka w Gminnym Ośrodku Kultury została zainaugurowana 25 listopada. Przygotowano plakaty informujące o akcji, które zostały zawieszone w Pawilonie Kultury. Wszyscy uczestnicy zajęć w okresie od 25 listopada do 10 grudnia otrzymywali białe wstążki – symbol akcji. Seniorzy uczestniczący w zajęciach Wiązowskiej Akademii Seniora odbyli spotkanie z Pracownikiem GOK, który opowiedział Seniorom o akcji. Wszyscy otrzymali białe przypinki. Rodzice z maleńkimi dziećmi w ramach Klubu „Rodzina”, który działa przy GOK spotkali się z psycholog Natalią Gutowską. Odbyło się spotkanie zatytułowane „Dzik jest dziki, dzik jest zły”. Rozmawiano o tym z jakich powodów złoszczą się dzieci na różnych etapach rozwoju. Jak radzić sobie z napadami złości, jak pomóc aby nie reagować agresją czy nerwami. Ponadto dla najmłodszych zorganizowano warsztaty umuzykalniające jako przykład i sposób na odreagowanie nerwów czy złości w ramach kampanii „Rodzicielstwo bez przemocy”. W ramach kampanii zorganizowano weekendowe warsztaty „Smocza kraina”. Dzieci oglądały film „Jak wytresować smoka”, który niósł przesłanie, że to nie tężyzna fizyczna stanowi siłę człowieka, lecz jego serce i intelekt. Ten prosty ale jakże ważny morał wpisywał się w tematykę, którą poruszono podczas drugiej części warsztatów, w której dzieci samodzielnie wykonywały rzeźby smoków. W trakcie artystyczno manualnych warsztatów rozmawiano o nieagresji i przemocy oraz hejcie i przyjaźni. Dla dzieci z gminnego przedszkola w Wiązownie zorganizowano warsztaty artystyczne pt. „Węże”. Dzieci poznały symbol medycyny. Rozmawiano o tym, kto może pomóc, do kogo zgłosić się na wypadek jakiegokolwiek problemu. Chórzyści Chóru Mienia River dołączyli do akcji biała wstążka przypinając symboliczne kokardki oraz śpiewając utwór „Wolność”. W dniach 3 – 5 grudnia w Pawilonie Kultury odbywał się biwak harcerski Szczepu „Nie!” z Otwocka. Harcerze zostali zapoznani z tematem akcji, wyposażeni w białe wstążki. Podczas gminnego wydarzenia Wspólne Ubieranie Choinki, które odbyło się 5 grudnia na placu przy Pawilonie Kultury, wolontariusze oraz instruktorzy GOK rozdawali białe wstążki uczestnikom warsztatów realizowanych w ramach tzw. strefy „Fabryka elfów”. W ramach działań sportowych także promowano kampanię „Biała Wstążka” m.in. podczas organizowanych w Gminnym Parku Centrum w Wiązownie treningów biegowych realizowanych w okresie kampanii pod nazwą „Run – no stress”, podczas spotkań nordic– walking „Zdrowe ciało – zdrowy umysł”. 4 grudnia zorganizowano turniej piłkarski pt. „Mamy gramy” podczas, którego rozdawano białe wstążki.