tel: 22 180 00 41
e-mail:

Jesteś tutaj:

gok / aktualności

10 listopada 2019 09:00 - 15:00

IV Dzień z historią Gminy Wiązowna

Dzień z historią Gminy Wiązowna to piknik historyczny, który odbędzie się 10 listopada (niedziela), w godzinach 9:00 – 15:00, na terenie przy Kościele w Gliniance.

W pikniku wezmą udział grupy rekonstrukcyjne, których członkowie wcielą się w role, m. in. Żołnierzy Księstwa Warszawskiego, Powstańców Styczniowych, żołnierzy rosyjskich i pruskich, żołnierzy Wojska Polskiego z lat 1918 - 1939 oraz partyzantów Armii Krajowej rejonu „Fromczyn”.

W namiotach będzie można zobaczyć ekspozycje militariów oraz innych przedmiotów historycznych związanych z historią Wiązowny. Rekonstruktorzy zaprezentują umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie poszczególnych armii. Organizatorzy przewidują liczne atrakcje dla całych rodzin.

Cytując słowa rekonstruktora historycznego, Tomasza K. Żurawskiego: „każde wydarzenie historyczne działo się w konkretnym miejscu, które (mimo, że często wygląda dziś zupełnie inaczej) możemy nadal odwiedzić i obejrzeć. Także teren dzisiejszej Gminy Wiązowna był świadkiem licznych, zarówno mniej jak i szerzej znanych, wydarzeń dziejących się na przestrzeni wieków. Celem kolejnego już Dnia z historią Gminy Wiązowna jest przypomnienie wydarzeń, które choć lokalne, były częścią "wielkiej historii". 10 listopada (niedziela) w Gliniance zaprezentują się rekonstruktorzy w mundurach i strojach z XIX i XX wieku. Będzie to okazja do obejrzenia dawnej broni, wyposażenia wojskowego i przedmiotów użytku codziennego, rozmów o minionych epokach i wyobrażenia sobie (choć przez chwilę) jak wyglądało życie w naszej okolicy 50, 100, 200 lat temu..."

Dla wszystkich, którzy odwiedzą stanowiska historyczne w tym dniu przygotowaliśmy nagrody. Zachęcamy do zbierania okolicznościowych pieczątek.

Sponsorzy

04.08.2020
<< >>
× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.