tel: 22 180 00 41
e-mail:

Zapraszamy na zajęcia

Jesteś tutaj:

gok / aktualności

15 maja 2021 18:00

Znajdź Bolszewika - Historyczna Gra Terenowa

Dla upamiętnienia ważnych wydarzeń dla historii Bitwy Warszawskiej i całej Wojny polsko – bolszewickiej, które miały miejsce w Gliniance, w ramach tegorocznej Nocy Muzeów, zapraszamy do udziału w Grze Terenowej "Znajdź bolszewika". Zadaniem każdego zespołu będzie odnalezienie na podstawie otrzymanych materiałów (zadań i wskazówek) miejsc, gdzie na terenie Glinianki ukryli się żołnierze wrogiej armii oraz potwierdzenie ich odnalezienia, poprzez wpisanie do karty zadań hasła, które poda każdy nich. W rolę żołnierzy Armii Czerwonej wcielą się rekonstruktorzy historyczni.

Aby wziąć udział w grze:

  1. Zbierz zespół (rodzinę i/lub znajomych)
  2. Jeśli chcesz, możesz zarezerwować godzinę startu, aby uniknąć tłoku (19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00) Rezerwacja przez formularz on-line: https://forms.gle/Y9n7vo8PFDkZbnov7. Możesz także przyjść bez wcześniejszego zgłoszenia, ale możliwe, że przy większej liczbie osób, będziesz musiał chwilę zaczekać na swoją kolej.
  3. Przyjdź 15 maja w godz. 18:00-21:00 na miejsce startu Glinianka plac zabaw na ul. Sosnowej.
  4. Weź ze sobą kartkę i długopis.
  5. Rozwiąż zadania i znajdź ukrytych bolszewików.

Wstęp i tło historyczne:
W godzinach wieczornych, 17 sierpnia 1920 roku, oddziały wchodzące w skład 62 pułku piechoty zajęły Gliniankę. Około 22.00, Polacy zaatakowani zostali przez silny oddział bolszewicki, skutkiem czego musieli opuścić miejscowość. Mimo szybkiego ściągnięcia w ten rejon kolejnych polskich oddziałów, dopiero nad ranem, po kilku atakach i okrążeniu żołnierzy Armii Czerwonej, udało się Polakom zakończyć walkę zwycięsko. W rejonie dworu Glinianka wzięto do niewoli 783 żołnierzy bolszewickich oraz zdobyto 4 działa i 27 ciężkich karabinów maszynowych. Przez kilka następnych dni, w rejonie Glinianki trwało wyłapywanie rozproszonych w czasie walk żołnierzy bolszewickich. Nazwa miejscowości, wraz z datą bitwy pod Glinianką, umieszczona została na sztandarze 62 pułku piechoty, jako jedno z najważniejszych miejsc, gdzie jednostka ta prowadziła walki.

29.03.2024
<< >>
× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.