tel: 22 180 00 41
e-mail:

Jesteś tutaj:
GOK /

Izba Regionalna

 

W związku ze złym stanem technicznym, Izba Regionalna została zamknięta do odwołania.

Izba Regionalna w Gliniance to drewniany budynek dawnego Sądu Obwodowego z XIX w.

W 1978 r., kiedy członkinie ludowego zespołu „Wawrzynioki” wracały z występu odwiedziły pewną wieś, a w niej muzeum sztuki ludowej, wówczas zrodził się pomysł, aby i w Gliniance stworzyć izbę regionalną. Wspaniałe eksponaty gromadzono w budynku dawnego urzędu gminy. Po przeniesieniu Urzędu Gminy do Wiązowny utworzono Izbę Regionalną.

Dziś jest to najlepiej zachowany  budynek w okolicy, który stanowi żywe muzeum kultury ludowej. Izba Regionalna, prowadzona przez Koło Gospodyń Wiejskich, gromadzi pamiątki historyczne związane z regionem doliny Świdra. Posiada bogaty zbiór narzędzi pracy i przedmiotów codziennego użytku, jakimi posługiwali się nasi przodkowie. W Izbie są również gromadzone ludowe stroje wywodzące się z kultury kołbielskiej. Składają się na nie: zapaski i fartuchy na ramiona, pasiaste wełniane spódnice (zwane sorcami), białe koszule, jednobarwne gorsety, czarne trzewiki i ozdoby w postaci czerwonych korali i kwiaciastych chust. 

Koło Gospodyń Wiejskich powstało w 1943 r. Początkowo kobiety zajmowały się uprawą warzyw i pomocą  biednym, pokrzywdzonym przez wojnę oraz wysiedleńcom. W 1952 r. Koło z inicjatywy Reginy Milewskiej rozwinęło swoją działalność o organizowanie kursów gotowania, pieczenia, pisania i czytania, kroju i szycia, organizowanie imprez dla dzieci (np. choinka), udział w różnych uroczystościach i świętach. W kwietniu 1972 roku  Koło postanowiło założyć zespół śpiewaczy „Wawrzynioki” pod opieką Reginy Milewskiej, który zająłby się odtwarzaniem starych, zapomnianych melodii. Kolejne lata, to kolejne występy i prezentacje piosenek, przyśpiewek ludowych, pieśni obrzędowych, zwyczajów ludowych na różnych imprezach gminnych i powiatowych. W 2009 r.  Koło Gospodyń Wiejskich z Glinianki, otrzymało nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego za „osiągnięcia w dziedzinie kultury i twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę kultury”.

W 2012 r., z inicjatywy Ireny Nowak, zapoczątkowane zostało „Święto sójki glinieckiej”, promujące lokalny wypiek regionalny – sójkę, rodzaj bułeczki z kapustą. Co roku przy Izbie Regionalnej odbywa się festyn połączony z konkursem na najlepszy wypiek sójki, można tam również spróbować innych specjałów kuchni ludowej: smalec ze skwarkami, chleb wiejski. Podczas festynu panie z Koła prowadzą warsztaty ludowej wycinanki i kwiatów z papieru oraz śpiewają ludowe piosenki.

W 2013 roku panie z KGW brały udział w projekcie artystyczno-etnograficznym pt. „Polskie kwiatki – wyszywanka z piosenek, pieśni i wierszy południowego Mazowsza” realizowanym przez Pana Stanisława Górkę .

Od 2013 r. w Izbie Regionalnej  jest organizowany Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. Święto to zapoczątkowane przez Arkadiusza Głogowskiego, ówczesnego dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie jest miłym spotkaniem dla osób  zaangażowanych w podtrzymywanie tradycji i sztuki ludowej.

W 2014 r. Izba Regionalna została objęta projektem „Program zachowania i rekonstrukcji elementów kultury ludowej w gminie Wiązowna”, realizowanym przez panią Iwonę Kwiek - stypendystkę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach tego projektu, zasoby Izby Regionalnej zostały skatalogowane, odnowione i wyeksponowane. Pani Iwona przygotowała również organizację lekcji muzealnych w obiekcie.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych kulturą ludową do odwiedzenia Izby Regionalnej w Gliniance, w której zostało zgromadzonych wiele eksponatów z minionych lat stanowiących wspaniałą pamiątkę tego, jak wyglądały dawniej izby mieszkalne, jakimi narzędziami posługiwano się i o tym wszystkim panie z Koła opowiadają gościom zwiedzającym to małe muzeum. Oprócz przedmiotów codziennego użytku, można podziwiać także sztukę rękodzieła ludowego: haftowane i wyszywane makatki, narzuty, serwetki. Zwiedzanie Izby Regionalnej w Gliniance będzie bardzo ciekawą lekcją historii, natomiast wspomnienia z tej wizyty na długo pozostaną w państwa pamięci. 

W sprawie udostępnienia Izby można kontaktować się z panią Marią Grzendą przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich tel. 882-414-360.

izbawnetrze1
izbawnetrze2
izbawnetrze3
izbawnetrze4
kobiety_wiejskie_1
kobiety_wiejskie_2
sojka1 2013
sojka1
sojka2 2013
sojka2
sojka3
sojka4 2013
sojka4
sojka5 2013
sojka5
sojka6
sojka7
palmy_2012_14
wesele kolbielskie_08
kolo_gospodyn_wiejskich

 

„Program zachowania i rekonstrukcji elementów kultury ludowej w gminie Wiązowna”
- realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

SÓJKA GLINIECKA

 

SÓJKA GLINIECKA na wesoło 

 

 

Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich w Gliniance 
15.10.2012

 

 

Zapraszamy również do odwiedzenia strony:
http://izbawgliniance.wix.com/izbawgliniance

Sponsorzy

28.09.2022
<< >>
× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.