tel: 22 180 00 41
e-mail:

Jesteś tutaj:

Obchody 102 rocznicy Bitwy na Przedpolach Warszawskich - 15.08.2022 r.

Obchody 102 rocznicy Bitwy na Przedpolach Warszawskich rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem Proboszcza Parafii Św. Wojciecha w Wiązownie, księdza Przemysława Maciosa. Na liturgii obecne były poczty sztandarowe szkół, harcerzy oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Wiązowna oraz władze gminy i zaproszeni goście. Uroczysta liturgia uświetniona była także przez artystów z reprezentacyjnego zespołu artystycznego Wojska Polskiego. Na Mszy usłyszeliśmy utwory tj: Ave Maria F.Shuberta oraz Panis Angelicus C.Franka. Tuż po uroczystości w kościele, licznie zgromadzeni wierni, poczty sztandarowe i goście udali się na cmentarz by oddać hołd poległym żołnierzom. Po odśpiewaniu Hymnu i krótkim rysie historycznym, głos zabrał Wójt gminy Wiązowna, p. Janusz Budny, który podkreślił istotę obchodzenia świąt patriotycznych w naszym kraju. Następnie odczytany został Apel Pamięci przez rekonstruktora historycznego Tomasza Żurawskiego. Po oddaniu salwy honorowej przez przedstawicieli Bractwa Strzelców Kurkowych, przybyłe delegacje złożyły wieńce przy dźwiękach utworu „Cisza” – nostalgicznie zagranego na trąbce.

Ostatnim punktem 15 – sierpniowych uroczystości był koncert pieśni patriotycznych „O prostą pamięć wołamy” w wykonaniu artystów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, teatrów muzycznych i scen Warszawskich. Koncert miał miejsce w Gminnym Parku Centrum. W koncercie wystąpili: Aleksandra Okrasa – sopran, Andrzej Wiśniewski – tenor, Andrzej Wojda – bas, Ewa Pelwecka – pianino, Tadeusz Melon – skrzypce, Krzysztof Tomaszewski – trąbka. Cały koncert poprowadził Ryszard Nowaczewski. Mimo upalnej pogody, koncert przyciągnął wielu widzów. Zarówno nostalgiczne i radosne utwory przypadły widowni do gustu. Dodatkową atrakcją był catering zapewniony przez kawiarnię „AS Cafe”.

Całe wydarzenie upłynęło w atmosferze zarówno radości i zadumy. Organizatorem obchodów święta Wojska Polskiego był Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie.

 

2
1
4
3
5
6
7
8
9
11
12
13
15
16
17
18
19
20
10
14
10.06.2023
<< >>
× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.