tel: 22 180 00 41
e-mail:

Zapraszamy na zajęcia

Jesteś tutaj:

Działanie pt. Frankensteina tradycji – mazowieckie zabawy weselne

Noc Muzeów - 19 maja 2018 r., 

 

W Gminie Wiązowna Noc Muzeów, od kilka lat zyskuje na popularności. Coroczne obchody Nocy Muzeów w naszej Gminie odbywają się w Izbie Regionalnej w Gliniance.

Program uwzględnia nocne zwiedzanie Izby Regionalnej w Gliniance, przy blasku świec, w oprawie ciekawych historii mieszkańców okolicy, ale przede wszystkim w towarzystwie Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Gliniance.

W ramach realizacji grantu pt. "Frankensteina tradycji – mazowieckie zabawy weselne" - zorganizowano Noc Muzeów w szerszej formule; rozbudowanej o spektakl teatralny dla dzieci „Wesele na mazowieckiej wsi”, projekcję filmu „Wesele kołbielskie”, warsztaty „Wycinanki kołbielskiej” oraz wystawę wycinanek z prywatnej kolekcji Mariana Sołobodowskiego.

Izba Regionalna w Gliniance to drewniany budynek dawnego Sądu Obwodowego z XIX w.

Dziś jest to najlepiej zachowany  budynek w okolicy, który stanowi żywe muzeum kultury ludowej. Izba Regionalna, prowadzona przez Koło Gospodyń Wiejskich, gromadzi pamiątki historyczne związane z regionem doliny Świdra. Posiada bogaty zbiór narzędzi pracy i przedmiotów codziennego użytku, jakimi posługiwali się nasi przodkowie. W Izbie są również gromadzone ludowe stroje wywodzące się z kultury kołbielskiej. Składają się na nie: zapaski i fartuchy na ramiona, pasiaste wełniane spódnice (zwane sorcami), białe koszule, jednobarwne gorsety, czarne trzewiki i ozdoby w postaci czerwonych korali i kwiaciastych chust. W 2014 r. Izba Regionalna została objęta projektem „Program zachowania i rekonstrukcji elementów kultury ludowej w gminie Wiązowna”, realizowanym przez panią Iwonę Kwiek - stypendystkę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach tego projektu, zasoby Izby Regionalnej zostały skatalogowane, odnowione i wyeksponowane.

W ramach realizacji grantu zorganizowano spotkanie edukacyjno – warsztatowe, dla dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu Gminy Wiązowna.

Spotkanie stanowiło odpowiedź na potrzebę aktywnego uczestnictwa w kulturze. Założeniem realizacji spotkania było nawiązanie do obrzędów związanych z tradycjami wsi. Kultywowanie miejscowych tradycji, poprzez wykorzystanie bogatego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu. Celem bezpośrednim zachowanie obrzędów oraz rozwój dziedzictwa o charakterze ludowym. Zauważamy starzenie się grup, dbających o zachowanie dziedzictwa ludowego regionu. Koło Gospodyń Wiejskich to głównie Panie w wieku 70 lat i więcej, Stowarzyszenie Przyjaciół Tradycji i Kultury Ludowej Wawrzynioki to również osoby w podeszłym wieku. Brak jest współpracy międzypokoleniowej.  Istnieje ryzyko zapomnienia tego co rodzime. Dlatego celem realizacji działania było zwrócenie uwagi młodzieży na głębokie osadzenie w historii i tradycji ludowej. Zwrócenie uwagi uczestników na powrót  do tradycji życia wiejskiego, jako waloru turystycznego.

Celem spotkania było zachowanie od zapomnienia tego, co stanowi trzon naszej kultury m. in. poprzez przeprowadzenie zajęć w oparciu o zgromadzone w Izbie eksponaty, przedmioty codziennego użytku, ubrania, których nie znajdzie się we współczesnym gospodarstwie. Rezultatem projektu jest zainteresowanie młodych ludzi ludowością, folklorem, tradycją. Wciąż liczymy, że w dalszej perspektywie utworzą się młodzieżowe grupy o charakterze ludowym np. grupy tancerzy, śpiewaków.

Spotkanie zostało zorganizowane w dniu 19 maja 2018 roku, w dniu tzw. Nocy Muzeów, co pozwoliło na łatwiejszą promocję wydarzenia.

Program wydarzenia:

16:00 Uroczyste otwarcie Nocy Muzeów

16:10 – 17:30 Występy ludowych Twórców

17:30 – 18:30 Spektakl dla dzieci „Wesele na Mazowieckiej wsi”

18:30 – 19:30 Warsztaty plastyczno – artystyczne dla dzieci „Wycinanka kołbielska”

18:45 – 19:45 Projekcja filmu „Wesele kołbielskie” . Reżyser Andrzej Kamiński

Wydarzenie towarzyszące – wystawa Wycinanki kołbielskiej, z prywatnej kolekcji Mariana Sołobodowskiego.

Współpraca grantobiorców:

Paulina Sokół – działania organizacyjne, współpraca z Kołem Gospodyń Wiejskich, zaproszenie twórców ludowych, nawiązanie współpracy z reżyserem Andrzejem Kamińskim. Współpraca z Teatrem Wariacja, który odegrał spektakl „Wesele na mazowieckiej wsi”.

Daria Leleń – przygotowanie, opracowanie oraz prowadzenie warsztatów „Wycinanka kołbielska”, przygotowanie wystawy Mariana Sołobodowskiego.

 

Program Nocy Muzeów realizowany był w ramach projektu "Frankensteinia tradycji - ożywić to, co zapomniane". (Projekt Kulturalni Edukatorzy - Mazowiecka Sieć Edukacji i Kultury").

Projekt dofinansowano ze środków NArodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016 - 2018 oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. 

 

 

 

Noc Muzeów Glinianka Izba Regionalna 19.05.2018 (11)
Noc Muzeów Glinianka Izba Regionalna 19.05.2018 (6)
Noc Muzeów Glinianka Izba Regionalna 19.05.2018 (18)
Noc Muzeów Glinianka Izba Regionalna 19.05.2018 (19)
Noc Muzeów Glinianka Izba Regionalna 19.05.2018 (39)
Noc Muzeów Glinianka Izba Regionalna 19.05.2018 (35)
Noc Muzeów Glinianka Izba Regionalna 19.05.2018 (43)
Noc Muzeów Glinianka Izba Regionalna 19.05.2018 (44)
Noc Muzeów Glinianka Izba Regionalna 19.05.2018 (57)
Noc Muzeów Glinianka Izba Regionalna 19.05.2018 (61)
Noc Muzeów Glinianka Izba Regionalna 19.05.2018 (62)
Noc Muzeów Glinianka Izba Regionalna 19.05.2018 (63)
Noc Muzeów Glinianka Izba Regionalna 19.05.2018 (65)
Noc_Muzeów_2018_Ikona
Noc_Muzeów_2018_Plakat_Kulturalni_Edukatorzy
29.03.2024
<< >>
× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.